Tapetování

Tapetování rozličnými druhy tapet.

Především menší prostory nebo jednotlivé stěny.

Aplikuji:

  • papírové tapety
  • vinylové tapety - bez papírového nosiče
  • vinylové tapety - s papírovým nosičem
  • vliesové tapety
  • přírodních materiálů
  • textilní
  • s kovovým efektem
  • velurové

vliesova tapeta

Tapetování obecně

 
Příprava stěn a tapet
 
  1. Tapety na zeď se lépe nalepují, když odmontujete zásuvky a vypínače (není to nutnost). POZOR – nezapomeňte předtím vypnout proud.
  2. Omýtky musí být čisté, suché, přilnavé a rovné. Staré tapety se beze zbytku odstraní ze stěny. Snadněji to jde s prostředkem na uvolnění tapet. Do větších prasklin a děr se aplikuje plnící stěrka, sádra či sádrový tmel – vyhlaďte špachtlí a po zaschnutí přesmirkujte.
  3. Na silně savé nebo drsné povrchy naneste podkladový nátěr.
  4. Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou na stěnu nakreslete svislou čáru. Je důležité aby byla co nejpřesnější.
  5. Naměřte si jednotlivé pruhy tapety. Délka pruhu tapety závisí na výšce stěny. Ke každému dílu přidejte 10 i více cm (v závislosti na tapetovém vzoru). Na konečnou délku zarovnáte tapety na zdi najednou.
  6. Tapety položte na rovnou plochu. Lepidlo na tapetu roztírejte rovnoměrně od středu do stran. Poté tapetu poskládejte vždy natřenou stranou k sobě, aby se důkladně nasákla. Lepidlem natřete jen tolik pruhů tapety kolik můžete nalepit během 10 – 15 min.
 
Tapetování stropů
 
  1. Pro tapetování stropu bude pro Vás velkou výhodou pokud Vám pomůže ještě druhá osoba. Jeden z vás pruh tapety nasadí, druhý ho drží ve výšce. Naplánujte si umístění pruhů tapet tak, aby směřovaly od největšího okna – tedy souběžně s dopadem světla. Tapetu nechte na stropě přesahovat cca 2 cm na stěnu. Tapeta na stěně se pak přisadí přesně do ohybu. Před tapetováním stropů si poskládejte pruhy tapety do podélných vrstev. Po příslušné době namáčení aplikujte pruh tapety na strop a požádejte vašeho společníka o přidržení dokud není pruh zcela přilepený. K přidržení lze použít i koště.
 
Tapetování stěn
 
  1. Tapety nalepujte směrem od okna – tapetuje se vždy od strany odkud přichází světlo. Tapetu nalepte na stěnu tak, aby přesahovala na strop. Ihned po nalepení na zeď tapetu uhlaďte pomocí (tapetovacího) kartáče nebo hadříku. Tahy veďte od středu, směrem k vnějším okrajům a vyhánějte všechny vzduchové bublinky. Dokud jsou tapety mokré, přečnívající části tapety přitiskněte k okrajů, poté povolte a pak podél okraje zastřihněte.
  2. Před položením dalšího pruhu tapety se ujistěte, že vzory obou pásů na sebe navazují. Přikládejte další pruhy tapety a vždy vyrovnejte podle svislé hrany předchozího pruhu. Spoje přitiskněte k sobě a uhlaďte - nejlépe hladkým válečkem nebo hadříkem. A lepidlo, které se dostane ven, odstraňte čistým hadříkem.
  3. Tapeta nesmí schnout příliš rychle, aby se spoje neuvolnily – proto v místnosti příliš netopte a zabraňte průvanu.
  4. Okenní výklenky: Tapetu nastřihněte ve výši parapetu a horní hrany okna a nastřiženou část přehněte do výklenku. Přesahující tapetu odstřihněte.
  5. Vypínače, zásuvky apod.: Nejprve je jednoduše přelepte tapetou a poté rozstřihněte nůžkami do kříže. Pozor proud musí být vypnut!
  6. Elegantní možností zakončení horního okraje tapety je použití ozdobné bordury nebo lišty, které nalepíte po obvodu.
  7. Radiátory: Při tapetování za radiátory nastřihněte tapetu v šíři radiátorového úchytu zdola nahoru.
  8. Rohy: U papírových tapet ponechte v rohu přesah cca 2 cm na další stěnu. Tento přesah tapety na zdi na několika místech nastřihněte. Nový pruh tapety se dále položí na tento přesah. U tapet se silnou strukturou nechávejte v rohu jen malý přesah.
 
U všech tapet (různých materiálů) dbejte pokynů a návodů výrobce.
 
Tipy:
  • Vzduchové boule odstraníte vstříknutím nepatrného množství lepidla – nechte krátce vsáknout a poté tapetu v místě boule přitiskněte ke zdi. K tomuto účelu existuje speciální vstřikovač lepidla.
  • Po nalepení tapet se až do jejich zaschnutí vyvarujte vysokých teplot nebo velkému průvanu. Optimální teplota je 18 °C.
  • Malé trhliny na tapetě opravíte nanesením tenké vrstvy lepidla na spodní stranu odtržené tapety a přitisknete k podkladu. Při závažnějším poškození oceníte roli tapety navíc. Poškozenou část navlhčete odstraňovačem tapet nebo teplou mýdlovou vodou a odřízněte odlamovacím nožem. Aplikujte nový díl – pozor vzory musí navazovat.
 
Lepidla: Používejte lepidlo vhodné pro vybranou tapetu. V zásadě platí: čím savější a těžší tapeta, tím silnější vrstvu lepidla je třeba použít.
 

Často používané symboly:

 
Specifika lepení vliesových tapet
 
Práce s vliesovými tapetami je méně náročná než například lepení papírových tapet. Pokud je vybraná tapeta průhledná, podklad by neměl být s výraznými barevnými kontrasty. Stěny lze před tapetováním vliesovými tapetami natřít pigmentačním tapetovacím nátěrem. Pro lepení vliesových tapet používejte jen speciální lepidlo. Dodržujte pokyny výrobce.
 
  1. Po namíchání speciálního lepidla v doporučeném poměru jej naneste přímo na stěnu – nejlépe tapetovacím válečkem.
  2. Suchou vliesovou tapetu v roli přiložte na zeď ke stropu s určitým přesahem, odviňte potřebnou délku pruhu a tapetu zatlačte na lepidlem natřenou stěnu. Předchozí stříhání tapety není třeba.
  3. Přesahy u stropu a podlahy zatlačte do rohů a odřízněte.
  4. Další pruhy vliesové tapety lepte k předešlým na dotek – tzn. Pruhy se nesmí překrývat. Protože vliesové tapety jsou odolné proti tlaku, můžete pro přitlačení a vyrovnání použít gumový váleček. (U ražených tapet toto není vhodné).
  5. V místnosti příliš netopte a vyvarujte se průvanu.
  6. Vliesové tapety lze v budoucnu snadno odstranit, což je jedna z velkých předností tohoto materiálu. Lze je tedy často měnit bez velké námahy. Stěny jsou po stržení staré vliesové tapety ihned připraveny k dalšímu tapetování.

(zdroj: www.na-zed-tapety.cz)